W XIV w. nad rozlewiskiem w Rzemieniu powstała gotycka siedziba z wieżą mieszkalną typu stołp. Unikatowa budowla ceglana przetrwała do dziś i jest jednym z najpiękniejszych zabytków ziemi mieleckiej.

Zamek w Rzemieniu postawił Rafał z Tarnowa. Budowla wzniesiona powstała wokół rozlewiska. Tak dziś wygląda teren wokół Zamku:

Zamek w XVI wieku został przejęty przez rodzinę Mieleckich, a w XVII wieku przez Lubomirskich. Książęta Lubomirscy wykorzystali specyficzne ukształtowanie terenu (liczne stawy, bagna, zarośla) i utworzyli z tego miejsca silną warownię. W czasie potopu szwedzkiego miało bronić ją nawet 400 żołnierzy wykorzystując do tego 40 dział.

W XVIII w. Zamek przeszedł pod władanie kniaziów Sanguszków, następnie Lasockich, Stadnickich, Reyów, Boguszów i Szaszkiewiczów.

Ta ostatnia rodzina nieopodal Zamku wzniosła w roku 1869 Pałac, który jest dziś siedzibą Zespołu Szkół Rolniczych w Rzemieniu. Zamek, Pałac i XIX-wieczny Park tworzą Zespół Pałacowo-Parkowy.

W okresie komunistycznym własność prywatna została upaństwowiona. Obiekt przeszedł znów w ręce prywatne w okresie III RP, a w latach 2008-12 przeszedł gruntowną rewitalizację przez obecnych właścicieli zabytkowego zespołu zamkowo-parkowego.

Poprzedni artykułOtwarcie nowego kebaba w Mielcu przy ul. Legionów
Następny artykułZespół Pałacowo-Parkowy w Rzemieniu [foto]