Kompleks zamkowo – parkowy w Przecławiu to jedno z najcenniejszych miejsc zabytkowych ziemi mieleckiej. Zamek jest jedną z najpiękniejszych renesansowych rezydencji arystokratycznych w Polsce, a otacza go malowniczy, XVII – wieczny park w stylu angielskim.

Rezydencja w Przecławiu przez niektórych historyków uważana jest za pałac. Słynie ze wspaniałych wnętrz mieszkalnych oraz historii związanej z rodziną Rejów. Ród ten przez wiele lat panował w Przecławiu. Pierwsza z zamkowych komnat została im poświęcona, a szczególnie działalności literackiej Mikołaja.

W odrestaurowanej XIX wiecznej oficynie zlokalizowane są stylowe apartamenty, a w zabytkowych wnętrzach zamku uruchomiono restaurację serwującą potrawy kuchni międzynarodowej. Całość otoczona pięknie utrzymanym 10 – ha założonym w XVI i XVII wieku parkiem jest sprawdzonym miejscem do organizacji przyjęć okolicznościowych, bankietów, konferencji, szkoleń, spotkań biznesowych oraz imprez plenerowych.

Henryk Sienkiewicz po wizycie w Przecławiu w 1903 roku wyraził opinię, że zamek w Przecławiu to „klejnot pośród zachowanych zamków dawnej Rzeczpospolitej”.

6 czerwca 1969 zamek, oficyna zamkowa z I poł. XIX w., park geometryczno – krajobrazowy z drzewostanem z XVII w. oraz murowana XIX – wieczna kapliczka zostały wpisane do katalogu zabytków.

Zwiedzanie zamku z przewodnikiem możliwe jest od poniedziałku do piątku w godz. 8.00–15.00 od początku kwietnia do końca października każdego roku.

Ceny biletów:

Bilet normalny – 15,00 PLN/osobę

Bilet ulgowy – 7,00 PLN/osobę (dzieci, młodzież szkolna, inwalidzi, seniorzy powyżej 60 roku życia)

Park jest otwarty przez cały rok, codziennie od 9.00 do zachodu słońca.

Poprzedni artykułRafał Strączek sportowcem roku w Mielcu w plebiscycie Korso
Następny artykułPałacyk Oborskich w Mielcu- Muzeum Regionalne Samorządowego Centrum Kultury [FOTO]