Starostwo Powiatowe w Mielcu i podległe mu jednostki poszukują sposobów na oszczędzanie: zarówno energii elektrycznej, jak i cieplnej. O tym jak redukować zużycie energii dyskutowano na spotkaniu „Zespołu ds. optymalizacji zużycia energii w budynkach stanowiących własność powiatu.”

Podwyżki energii na całym świecie to splot kilku czynników, wśród których najważniejszymi są coraz droższe surowce i paliwa, trwająca wojna oraz pandemia. Ta niełatwa sytuacja geopolityczna zmusza rządy poszczególnych krajów do poszukiwania oszczędności w zużyciu energii elektrycznej i cieplnej. Szereg działań w tym zakresie, zgodnie z rekomendacją polskiego rządu, podjąć ma administracja rządowa i samorządowa, która od 1 października powinna zmniejszyć zużycie energii o 10%.

Swoim zarządzeniem, już 29 sierpnia br., starosta mielecki Stanisław Lonczak powołał Zespół ds. optymalizacji zużycia energii w budynkach stanowiących własność powiatu. Grupę zasilili pracownicy urzędu i dyrektorzy wszystkich podległych mu jednostek. Ich zadaniem będzie w szczególności analiza zapotrzebowania na prąd, paliwa gazowe i wodę poszczególnych budynków, a także poszukiwanie i wdrażanie rozwiązań pozwalających obniżyć koszty mediów – przy jednoczesnej poprawie efektywności energetycznej budynków i ich niskoemisyjności.

Grupa obradowała dotychczas na trzech spotkaniach, podczas których zaproponowano pierwsze z planowanych do wdrożenia rozwiązań. Te obejmują m.in. wymianę oświetlenia na LED-owe, montaż czujników ruchu, optymalizację ustawień związanych z ogrzewaniem i ograniczanie go w godzinach popołudniowych, w weekendy i święta.

Dyrektorzy poszczególnych wydziałów oraz jednostek będą też zachęcać swoich pracowników do korzystania z naturalnego światła, a także pilnować wyłączania światła w części korytarzy. Wszystkim przebywającym w budynkach podległych powiatowi przypomina się również o dobrych praktykach związanych z oszczędzaniem energii i wody – jak chociażby konieczności gaszenia światła przy opuszczaniu pomieszczeń, wyłączania komputerów po skończonej pracy czy wyciągania z gniazdek ładowarek od laptopów i telefonów komórkowych po zakończeniu ładowania.

Warto dodać, że ważne stanowisko w sprawie podwyżki cen energii elektrycznej wystosowali także samorządowcy zrzeszeni w Konwencie Powiatu Mieleckiego. Starosta, wspólnie z prezydentem Mielca oraz burmistrzami i wójtami poszczególnych gmin, zwrócili się z wnioskiem do Rady Ministrów oraz Parlamentarzystów z prośbą o podjęcie skutecznych i szybkich działań ustawodawczych, które ochronią zarówno mieszkańców, jak i samorządy, przed skutkami tak drastycznych zmian.

„Podwyżki cen będą miały wpływ na zwiększenie kosztów funkcjonowania samorządów realizujących usługi komunalne (ścieki, woda, odpady), zadania związane z edukacją (szkoły) oraz kulturą sportem (baseny, hale itp.), co z kolei przełoży się na obciążenie budżetów domowych naszych Mieszkańców. Wzrost cen energii spowoduje także ogromny wzrost skali wydatków bieżących budżetów jednostek samorządu terytorialnego, które w obecnym stanie prawnym muszą znaleźć finansowanie w dochodach bieżących budżetów” – podkreślono w piśmie. Zaapelowano w nim jednocześnie o uruchomienie środków dedykowanych inwestycjom z zakresu odnawialnych źródeł energii (m.in. oświetlenie LED, pompy gruntowe, systemy fotowoltaiczne) oraz podjęcie jak najszybszych działań legislacyjnych powstrzymujących koncerny energetyczne przed nakręcaniem gigantycznego wzrostu cen energii elektrycznej oferowanych w przetargach dla samorządów.

Bezpośrednią przyczyną wystosowania stanowiska była właśnie oferta, jaką Grupa Zakupowa Powiatu Mieleckiego, obejmująca gminy powiatu mieleckiego, powiat mielecki oraz ich wszystkie jednostki organizacyjne, otrzymała na zakup energii w 2023 roku. Jedyna oferta, złożona przez PGE Obrót S.A. opiewała na 67,2 mln zł i była o ponad 700% wyższa niż w roku bieżącym.

Poprzedni artykułSiatka pedofilów rozbita. Wśród zatrzymanych mielczanin [video]
Następny artykułWiktor Strzelczyk z Mielca zwycięzcą w „Jeden z Dziesięciu”