Mimo licznych apeli do kierowców, w dalszym ciągu zdarzają się tacy, którzy zdecydowali się prowadzić pojazd będąc pod wpływem alkoholu. Tylko 11 listopada mieleccy policjanci zatrzymali aż 5 kierujących pod wpływem alkoholu. Coraz częściej obserwuje się jednak godne naśladowania postawy obywatelskie, które pomagają eliminować z dróg nietrzeźwych kierujących.

Od piątku do niedzieli, mieleccy policjanci ruchu drogowego, w ramach działań „Trzeźwy weekend”, przebadali na zawartość alkoholu ponad 2100 kierujących. Funkcjonariusze reagowali na każde zachowanie niezgodne z prawem. Tylko podczas piątkowego Święta Niepodległości policjanci zatrzymali 5 kierujących pod w pływem alkoholu:

  • Około godz. 7.30 w Padwi Narodowej na ul. Jana Pawła II, policjanci zatrzymali do kontroli drogowej 65-letniego kierującego citroenem, który wsiadł za kierownicę będąc po użyciu alkoholu. Mężczyzna popełnił wykroczenie. Urządzenie do badania trzeźwości wskazało u niego ponad 0,4 promila.
  • W tym samym miejscu godzinę później policjanci ujawnili również 54-letniego rowerzystę, u którego urządzenie również wskazało stan po użyciu alkoholu.
  • W Wadowicach Górnych o godz. 14.40, policjanci zatrzymali do kontroli drogowej 52-latka kierującego fordem. Mężczyzna popełnił wykroczenie, wsiadając za kierownicę po spożyciu alkoholu, z wynikiem 0,4 promila.
  • Około godz. 11 na al. Jana Pawła II w Mielcu, funkcjonariusze zatrzymali do kontroli drogowej 65-letniego kierującego fordem, który również miał 0,5 promila alkoholu w organizmie.
  • Godną pochwały postawą obywatelską wykazał się mężczyzna, który w Mielcu na ul. Powstańców Warszawy obserwował kierowcę pijącego piwo. Mężczyzna chwilę później próbował odjechać z parkingu skodą fabią. Świadek, który obserwował sytuację, udaremnił jazdę kierowcy, zabierając mu kluczyki i powiadomił policjantów, którzy zbadali stan trzeźwości kierowcę skody. Urządzenie wskazało ponad 0,5 promila alkoholu w jego organizmie.

Dwóch ostatnich kierowców odpowie za popełnione przestępstwo.

Apelujemy do kierowców, aby za kierownicę wsiadali zawsze wypoczęci i trzeźwi. Jeśli czujemy wątpliwości, czy jesteśmy w stanie kierować pojazdem, informujemy, że istnieje możliwość skorzystania z badania na zawartość alkoholu w budynku mieleckiej jednostki Policji, jak również w jednostkach terenowych Policji na terenie powiatu mieleckiego.

Nie powinniśmy również pozostawać obojętni, gdy widzimy osobę nietrzeźwą wsiadającą za kierownicę samochodu lub na rower. Należy nie dopuścić takiej osoby do kierowania pojazdem, a jeżeli okaże się to bezskuteczne, niezwłocznie powiadomić Policję. W ten sposób możemy zapobiec tragedii.

Nietrzeźwy kierowca stanowi poważne zagrożenie i jest często sprawcą zdarzeń drogowych, niejednokrotnie tych najtragiczniejszych w skutkach. Każda osoba, która decyduje się wsiąść za kierownicę po spożyciu alkoholu lub po zażyciu środków odurzających, może być potencjalnym sprawcą wypadku.